YAĞMURLAMA SULAMA SİSTEMİNİN TARIMLA UĞRAŞANLAR İÇİN AVANTAJLARI NELERDİR?

Ürününüze veya bahçenize herhangi bir sprinkler Sulama sistemi kurmadan önce, bundan elde edeceğiniz faydaları anlamalısınız. Sistem kurulacak alanınıza uygun olan ve ulaşmak istediklerinizle yola çıkarak uygun değer bir çözüm oluşturabilirsiniz. Su taşıma kanallarını hariç tutar, böylece taşımayı veya taşıma sırasındaki kayıpları azaltır. Yağmurlama Sulama Sistemi Kullanmanın Avantajları Şunlardır:

 • Ağır kil hariç her türlü toprak için uygundur.
 • Su kaynağından %30 – %50'ye varan tasarruf sağlar.
 • Birim alan başına bitki popülâsyonunun oldukça yüksek olduğu yerlerde sulama için uygundur.
 • Toprak sıkışmasının üstesinden gelir.
 • Sistemin hareket kabiliyeti nedeniyle kullanımı kolaydır
 • Farklı arazi tipleri ve alanlar için uygundur.
 • Çözünür gübreler ve kimyasallar kullanılabilir.
 • Don koruması sağlar ki don ürünlere etkili bir şekilde zarar veren doğa olayıdır.
 • Mikro iklimin değiştirilmesine yardımcı olur.
 • İşçilik maliyetini düşürür.
 • Erozyon bölgelerindeki erozyon riskini azaltır.
 • Gıda güvenliği içinde fayda sağlamaktadır.
 • Ürünlerden Yükselen verim grafiği alınır.

YAĞMURLAMA SULAMA SİSTEMİNİN KULLANIMIN DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

Yağmurlama Sulama Sisteminin en büyük dezavantajı, genellikle iklim koşullarından, su kaynaklarından ve masraflardan etkilenmesidir. Hafif esinti bile su damlacıklarının dağılım şeklini değiştirerek mekanizmanın etkisini yavaşlatabilir.

Yüksek sıcaklıklarda çalışırken su, sulamanın etkinliğini azaltan hızlı bir oranda buharlaşabilir. Yağmurlama Sulama Sistemleri çiftçilere ve çiftçilerin üretimi için fayda sağlasa da coğrafi koşullar elverişsiz olduğu sürece sistemden faydalanılamaz. Örneğin o bölge sulak bir bölge değilse, yağış az alıyor ve yeraltı suları yetersizse mekanizma için uygun değildir.

Yağmurlama Sulama Sistemlerinin kurulum maliyetleri de yerçekimi ile beslenen sulama sistemlerine göre daha yüksektir. Aslında, boruları ve Yağmurlama Sulama Sistemini geçici bir düzende hareket ettirmek için büyük bir iş gücüne ihtiyaç vardır. Bazı yerlerde uygun işçilik bulunmayabilir ve fiyatları da yüksek olabilir.

Mekanize Yağmurlama Sulama Sistemleri nispeten yüksek enerji talebine sahiptir ve bu nedenle bu teknoloji sınırlı veya dalgalı güç kaynağı olan alanlar için uygun olmayabilir.

YAĞMURLAMA SULAMA SİSTEMİN TARIM İÇİN MALİYETİ NEDİR?

Alan sahibi kişiler, üreticiler, çiftçiler kendilerine uygun sulama sistemi almadan önce kendilerine sorması gereken ileri planlara cevap bulmak için sorular sormalıdırlar. Seçilen malzemenin kalitesi, boyu, bir borunun dakikada kaç ton su basıncı sağladığı vb sorunlar ürün aldıktan sonra değil, almadan önce sorulmalıdır.

Ekonomi maliyeti olarak bir aile üzerinden hesaplandığında hektar başına 600 Türk Lirası ile 2500 Türk Lirası arasında değişim göstermektedir. Fakat büyük tarımsal maliyetlerde bu fiyat 10–15 kat kadar bütçeye yansımaktadır. Başlık tabancaları gibi parçalar 10–50 Türk lirası kadardır. Fakat bu parçalar bahçe veya arsa sulaması için geçerlidir. Endüstriyel tasarım olarak yapılan işlerde ise 200 Türk Lirası ile 3000 Türk Lirasına kadar uzanır.

Çiftliğinizin büyüklüğüne bağlı olarak, her zaman en uygun fiyatlı sulama sistemine gitmek iyi bir fikirdir. Ancak, uygun fiyata kaliteli bir sprinkler sistemi aldığınızdan emin olun. Ürünün uzun vadede paranızın karşılığını garanti ettiğinden emin olun.

Bu harcamalardan önce yazının başında belirttiğimiz sorular bütçeniz için önemlidir.

Metresi

Arsanız için kaç ton sulama basılacağı

Alanın neresine yerleştirileceği ve yerleştirildiği alana ne kadar nüfuz edeceği

Sulanacak mahsullerin cinsi ve sulanma süresi

Mekanizmanın yerleştirilmesi gereken alanın elverişli olup olmadığı(eğrilik,düzlük,tepe)

Gerektiği sayıda mekanizmanın elle kurulumunda gereken vasıflı işçi sayısı

Yağmurlama Sisteminin kurulumunda gerecek enerji kaynakları (Pompanın çalışmasında enerji ihtiyaçları etkilenecektir)

 Kalite, zaman, güç, coğrafya gibi başlıkların detaylarını kaçırmamalısınız.

Bunlar gibi birçok sorunun cevabı siz değerli üreticilerin bilmesi ve ona göre şekillenmesi gereken planlarınız olmalı.