Yağmurlama Sulama Boruları Kaç Bar Basınca Dayanır?

Adından da anlaşılacağı üzere yağmurlama sulama yöntemi doğal yağmur yağışına benzeyen bir sulama türüdür. Su, pompalanarak bir boru sistemi vasıtası ile dağıtılır ve ardından havaya püskürtülür. Yağmurlama sulama tekniğinin amacı; her ürüne ulaşmak, suyu kontrollü kullanmak ve yüksek verim almaktır. Sistemin olmazsa olmazı sulama pompa ünitesidir. Sulama pompası, kaynaktan aldığı suyu boru sistemine aktararak için basınç uygular. Su fıskiyeler sayesinde damlacıklara dönüşür. Bu fıskiyeler elle ya da makine ile tarlanın ya da arazinin farklı alanlarına su iletir. Bu şekilde sulama her alanda uygulanmış olur.

 

Yağmurlu Sulama Yönteminin Avantajları

 

  • Sulama yaparken suyu kullanma şekli bakımından tasarrufludur. Su kaynaklarının en doğru şekilde kullanılması ve boşa harcanmaması için ideal çözümdür. Kaynağı sınırlı yerler içine tercih sebebidir.
  • Meyilli, engebeli veya zemini düz olmayan arazilerde erozyondan koruyarak sulama için en elverişli seçenektir.
  • İşçilik maliyetini azaltır. Kurulum sırasında bir miktar bütçe ayırmayı gerektirse de uzun vadede ekonomik bir çözümüdür.
  • Toprağın derinliğinin az olduğu veya sığ alanlarda uygun bir sulama ortamı sağlar.
  • Denize yakın yerlerde bulunan arazilerde rüzgârla bazı tozlar ya da zararlı haşereler taşınabilir. Yağmurlama sulama sistemi ile bu tozlar ya da zararlı maddeler kolaylıkla yıkanır. Rüzgâr kaynaklı hasarın önüne geçilmiş olur.
  • Eriyebilir yapıdaki suni gübreler, sulama suyu vasıtası ile bitkilere verilebilir ve bunun için başka bir işleme ya da işçiye ihtiyaç duyulmaz.
  • Yağmurlama sulama sistemi ile hassas bitkiler kışın dondan ya da yazın sıcaktan korunur.

Sistemden yüksek verim almak için ilk kurulum esnasında projenin en sağlıklı şekilde oluşturulması ve uzun ömürlü malzeme temini çok önemlidir. İşçi masrafını en aza indiren ve su tasarrufunda üstün ayrıcalık sağlayan sistemin, sorunsuz çalışabilmesi için kullanılacak boruların ve basınç pompasının özellikleri dikkatle incelenmeli, ihtiyaca tam uyumlu seçeneklerden yararlanılmalıdır. Sistemin omurgasını oluşturan sulama borularının basınç dayanıklılığı da sorgulanmalıdır zira yağmurlama sulama boruları 6 atm basınca dayanır ancak sistemim tüm elemanları bu basınç altında aynı şekilde çalışmayabilir. Mesela kullanılan sprink sayısı ya da sprink debisi sprinklerin bu basınç altında çalışmasına hasar verebilir. Bu nedenle yağmurlama sulama sistemleri 2-3 bar seviyelerinde çalıştırılmalıdır.