ENDÜSTRIYEL TARIMDA YAĞMURLAMA SULAMA SİSTEMLERİ NEDİR?

ENDÜSTRIYEL TARIMDA YAĞMURLAMA SULAMA SİSTEMLERİ NEDİR?

Yağmurlama sulama sistemi suyun yağışa benzer şekilde kontrollü bir şekilde uygulanması yöntemidir. Su, pompalar, vanalar, borular ve sprinklerlerden oluşabilen bir ağ üzerinden dağıtılır. Yağmurlama Sulama Sistemleri konut, endüstriyel ve tarımsal kullanım için kullanılabilir. Su tasarrufu ile bitkiye, mamullere ihtiyaç duyulduğu kadar sulama yapılmasıdır. Ayrıca, farklı yere taşınabilir düzenek sayesinde alanın her yerine ulaşmaktadır. Yağmurlama Sulama Sistemi, çiftliğinizi normal yağış(sağanak olmayan, gürültüsüz, çamur yağmuru gibi ürünlere zarar vermeyen yağış tipi) gibi çalışan bir sulama sistemidir. Su akışı, esas olarak pompalama yoluyla bir boru sisteminden geçer. Daha sonraki aşamada fıskiyelerle ayrılır, böylece yere düşen küçük su damlalarına bölünür. Terminallerdeki püskürtme başlıkları, suyu tüm toprak yüzeyine dağıtmak üzere çalışır. Alan yapay yağmur yağışı alır gibi sudan beslenme ihtiyacını karşılar.

Yağmurlama sistemi düzenek kurulum açısından aşağıdakilerden oluşur:

  • Kaynaktan suyu çeken ve boru sistemine deşarj için basınç üreten bir pompa ünitesi. Pompa, suyun ürüne ve toprak tipine uygun uygun değer oranda ve hacimde tahliye edilmesi için uygun basınçta su sağlayabilmelidir.
  • Pompadan yanlara su taşıyan ana borular ve tali borular. Bazı durumlarda, bu boru hatları toprak yüzeyine kurulur veya toprak yüzeyinin altına gömülür. Bazı durumlarda geçicidirler ve bir alandan diğerine aktarılabilirler. Boru için kullanılan birincil malzemeler arasında asbestli çimento, plastik veya alüminyum alaşımı bulunur.
  • Yan taraflar suyu borulardan sprinklerlere taşır. Kalıcı olabilirler, ancak çoğunlukla portatiftirler ve hızlı hareket edebilmeleri için alüminyum alaşımdan veya plastikten yapılırlar.
  • Yağmurlama sistemi, su jetini küçük damlacıklara dönüştüren ve dağıtan su yayan cihazlardır. Yağmurlama sistemi, istenilen alandaki toprak yüzeyini mümkün olduğunca eşit bir şekilde ıslatacak şekilde yapılması gerekir. Aksi takdirde alanların yeterinden fazla veya az su almaları demektir.

HANGİ ÜRÜNLER YAĞMURLAMA SİSTEMLERİ İÇİN GEÇERLİ?

Yağmurlama Sulama Sistemi uyarlanabilir ve çok çeşitli deşarj kapasitelerinde mevcut olduklarından her tür sulanabilir toprakta kullanıma uygundur. Yağmurlama sulama çoğu sıra, tarla ve ağaç mahsulü için uygundur ve mahsul gölgeliklerinin üzerine veya altına su püskürtülebilir. Ancak, marul gibi hassas mahsullerin sulanması için büyük sulama sistemi tavsiye edilmez, çünkü sistem tarafından üretilen büyük su damlaları ürüne zarar verebilir. Bakliyat, tahıl, şeker kamışı, yer fıstığı, pamuk sebzeler, baharatlar ve çeşniler, ağaçlar gibi ürünler için Yağmurlama Sulama Sistemi uygundur.