HPDE Boru Nedir?

HDPE, petrolden elde edilen, yüksek yoğunluğu olan polietilen bir malzemedir. İngilizce açılımı; "High Density Polyetylene" kelimelerinin baş harflerinden gelmektedir. Diğer polietilen malzemelere oranla çok daha katı, güçlü ve LDPE ye (düşük yoğunluklu polietilen) oranla daha ağır olmasına rağmen daha serttir. Sanayi ve imalat sektöründe genelde bu isim kullanılmaktadır. Yaklaşık olarak, 1,75 kg. petrolden, 1 kg. HDPE hammadde kullanılması sonucu elde edilir. HDPE sudan daha hafiftir. Döküm teknolojisinden yararlanılarak veya ekstruzyon yöntemiyle imal edilebilir, takım tezgahlarında işlenir ve özel kaynak yöntemleri kullanılarak birleştirilir. Yapışkan kullanılarak birleştirilmesi zordur.

 

HDPE’nin görüntüsü LDPE'e benzese de ondan çok daha sert, molekül kütlesi 150000-400000 dolaylarında bir polimerdir. Suya, kimyasal maddelere direnci iyidir. Işık ve açık hava koşullarına LDPE'de olduğu gibi dayanıklı olmamakla beraber özel katkılarla (carbon black) bu direnci artırılabilir. Mekanik özellikleri çok iyi olup, özellikle darbe ve çekme dayanımları yüksektir. Bazı dolgu maddeleriyle de özellikler daha da iyileştirilir. Normalde çekme dayanımı 225-350 kgf/cm² civarındadır. Sıcaklık dayanımı 100°C'nin üzerindedir.

 

Kullanım ömrünün uzun olması, esnekliği sebebiyle deprem dayanıklılığı, paslanmaz ve aşınmaz özel yapısıyla tercih edilir. HDPE Boru yüksek esneme yetisine sahiptirler. Bu özelliği neticesinde montajda kolaylık sağlar ayrıca HDPE borular darbe dayanımı ve çatlak yayılma dirençleri yüksektir. HDPE Borular denizaltında da döşenmeye uygundur, deniz suyu ve deniz hareketlerinden etkilenmez. Bu boruların birleşme notalarından dolayı montaj firesi yaşanmaz. Maliyet kaybı yaşanmaz. Toprağın yapısında bulunan ve aşındırma etkisi yapan zararlı maddelerden dolayı yıpranmaz, deforme olmaz. Bu nedenle katodik koruma yapılmasına gerek yoktur. Kimyasal maddelere karşı direnç gösterir. HDPE borular suyun kokusunu, tadını, rengini değiştirmez. Bu sebeple sağlıklı koşul sağlar. Bitki ve ağaç köklerinin polietilen boruların içine girmesi söz konusu değildir.

Sanayi, tarım ve pek çok endüstri kolundan kullanılan HDPE boruların kullanıcısına sunduğu sayısız faydanın yanı sıra en önemli artıyı doğaya sunar. Sızdırmazlık özelliği ve doğa dostu yapısıyla her geçen gün azalan su kaynakları ve kirlenen yaşam alanlarına olumlu dokunuşlarıyla dosttur. Doğa dostu bir ürün olmasının yanı sıra, tarım ve sulama sektörüne tam katkı sağlar.